Hi, my name is Rıdvan Çelik. I am a photographer based in Turkey/Muş. Welcome to my website.

ZİHİNDEKİ AN'LAR ...

Şimdiki aklımızla bir yarı-dil olarak gördüğümüz fotoğraf, anlatmanın en başka biçimine doğru evrilirse, yaman çelişkilerden birine daha tanık olacak yeryüzü. Duyguların ve sezgilerin yarı-dili tamamlayacağı anlatma biçimi fotoğraf üstünden gerçekleşecekse eğer, kaderin cilvesi diye de yorumlanabilir bu durum, diyalektiğin kuralı diye de. Fotoğraf öyle bir şeydir zaten, her bünyeye uyar, ne niyetine yersen o olur…

Neredeyse yüz elli yıldır hayattan, çevremizi kuşatan gerçeklikten alıntılar yaparak bize yeniden sunumlar içinde bir şeyler göstermeye hatta anlatmaya çalışan fotoğraflarla birlikte yaşıyoruz. Kâğıda basılmış görüntüleri birer nesne olarak birbirimize yolluyoruz. Daha doğrusu yolluyorduk. Şimdi ise suretler yeni bir mecra buldu. Nesneleşmeden, bir hayal halinde, büyü gibi, sır gibi sanal âlemlerde oradan oraya uçuşup duruyorlar. Hava kadar, su kadar hayatın parçası oldular. Aslında hep birlikte bir yol arıyoruz. Anlatmak kadar anlamanın da yolunu.


(john berger) 1981 Muş/Varto doğumluyum. Fotoğraf sanatına duyduğum ilgiden dolayı 2008 yılında ilk SLR makinamı aldım ve aktif olarak 2009 yılında fotoğraf çekmeye başladım.Yaşadığım bölgenin de etkisinden olsa gerek  insan odaklı fotoğraflar çekmeyi seviyorum.

    Çektiğim fotoğrafların insanlar üzerinde bırakacağı etki benim için önemlidir.

Bazen anlamını kelimelerle ifade edemediğimiz bir konuyu bir fotoğraf karesine sığdırabilmek düşüncesiyle yola çıkarım.